Strona Głowna

Z ostatniej chwili

Nowy dział gotowy! Galeria w wersji 0.01 prezentuje zdjęcia z wyjazdu do Krakowskiego AquaParku! 


 

Istniejąca od 1999 roku, ukryta przy jednej z bocznych, zacisznych uliczek Rzeszowa, od 6 maja 2005 roku szkoła nosząca zaszczytne imię – Armii Krajowej. Gimnazjum nr 8 położone przy ulicy Miodowej jest jedną z placówek oświatowych, które powstały w wyniku reformy systemu edukacji.

         Opiniowaniem wszystkich spraw dotyczących Gimnazjum, pozyskiwaniem środków finansowych, by wspierać szkolne inicjatywy, zajmuje się Rada Rodziców, którzy współdecydują o charakterze podejmowanych przez nas działań.

        Zajęcia lekcyjne w szkole odbywają się (zgodnie z zatwierdzonym przez MEiN kalendarzem roku szkolnego) w dogodnym dla gimnazjalistów systemie jednozmianowym, w godzinach od 8 do 14. Dzięki temu popołudniami uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania w formie różnorodnych, nieodpłatnych zajęć dodatkowych, wśród których niemal każdy z nich znajduje coś dla siebie.

        Nasza niewielka szkoła stanowi w pewnym sensie zamkniętą enklawę – wyklucza anonimowość. Uczeń nie ginie w tłumie podobnych sobie osób, a dobra znajomość spotykanych na co dzień ludzi daje poczucie bezpieczeństwa.

         Nadzór pedagogiczny nad Gimnazjum sprawuje Podkarpacki Kurator Oświaty, organem prowadzącym jest Prezydent Miasta Rzeszowa.

 Baza lokalowa i pomoce szkolne 

        Rokrocznie zmienia się na lepsze wizerunek lokalowy gimnazjum przy ulicy Miodowej. W ostatnich latach wymieniono stolarkę okienną, odnowiono wygląd sal lekcyjnych i pokoju nauczycielskiego, poddano gruntownemu remontowi sanitariaty.

Trzykondygnacyjny budynek szkoły mieści:

                 18 klasopracowni, a w tym:

- pracownię komputerową z dobrej klasy sprzętem i stałym dostępem do sieci Internet     /stanowiska przy 10 komputerach/

- klasopracownie: językowe, fizyczną, chemiczną, matematyczną, plastyczną, biologiczna, geograficzną, historyczne, salę katechetyczną

·        salę gimnastyczną

·        małą salkę gimnastyczną

·        bibliotekę szkolną

·        stołówkę szkolną

·        gabinet higieny szkolnej

·        gabinet pedagoga szkolnego

·        boiska do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, piłki nożnej

         sale konferencyjną

Biblioteka szkolna posiada bogaty księgozbiór (lektury szkolne, literatura popularno-naukowa, literatura piękna, opracowania metodyczne, encyklopedie, słowniki - w sumie 19077 woluminów.) Czynna jest codziennie   w   godzinach   pracy   Gimnazjum.  Odbywają   się    tam zajęcia   w formie  lekcji bibliotecznych, organizowane są konkursy i wystawy.

 Działalność dydaktyczna

        Nauczyciele  naszego  gimnazjum realizują  programy  nauczania  dopuszczone do użytku   przez ministerstwo edukacji, wielu  wprowadza do nich własne modyfikacje.  Uczniowie mają możliwość przygotowania się do lekcji, wykorzystując komputer i Internet na zajęciach koła informatycznego. Stosujemy indywidualizację nauczania polegającą na dostosowaniu tempa pracy  do możliwości i predyspozycji ucznia, różnicowaniu zadań, wykorzystywaniu metod aktywizujących.

        Staramy się podążać za duchem czasu, wykraczać poza tradycyjne formy pracy szkoły. Czuwamy nad przebiegiem edukacji gimnazjalistów, obserwujemy i poddajemy szczegółowej analizie ich kompetencje na poszczególnych poziomach klasowych, by nieustannie doskonalić proces kształcenia. Służą temu testy progowe i sprawdziany kompetencji ( z języka polskiego i matematyki w klasach pierwszych) oraz próbne, wewnętrzne egzaminy gimnazjalne w bloku przedmiotów humanistycznych i matematyczno – przyrodniczych dla klas drugich. Natomiast trzecioklasiści w ramach zajęć fakultatywnych pracują z arkuszami egzaminacyjnymi pod kierunkiem nauczycieli. Wszystkie spośród przeprowadzanych testów uwzględniają standardy  wymagań egzaminacyjnych zatwierdzone przez CKE. Efektywnemu przygotowaniu uczniów do egzaminu gimnazjalnego sprzyjają także bezpłatne zajęcia dodatkowe ze wszystkich przedmiotów, które obejmuje egzamin, mające charakter powtórzeniowy.

          Szkoła współpracuje z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną oraz analizuje jej opinie w czasie posiedzeń zespołów klasowych nauczycieli.

        Szczególną ofertę kierujemy do uczniów wymagających wsparcia i pomocy. Gimnazjaliści mogą korzystać z cotygodniowych konsultacji prowadzonych przez wszystkich pedagogów uczących poszczególnych przedmiotów ( forma nieodpłatna). Ich harmonogram dostosowany jest do podziału godzin klas, a z takich zajęć edukacyjnych jak: matematyka , język polski i język angielski młodzież ma możliwość skorzystania z pomocy kilka razy w tygodniu. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie uznają tę formę pracy za jedną z zalet szkoły. Dla rodziców organizowane są raz w miesiącu indywidualne spotkania z nauczycielami  - tzw. „Dzień otwarty”. Wówczas mają okazję dowiedzieć się w sposób niekrępujący o sukcesach i problemach swojego dziecka.

         Chętni gimnazjaliści mogą się realizować i rozwijać, wybierając którąś z form zajęć pozalekcyjnych. (Klub Młodego Matematyka, Szkolny Klub Europejczyka Kółko Ekologiczne,  Kółka Teatralne,   Szkolne RADIO,   Kabaret SZPILA, Kółko Polonistyczne, Kółko Regionalne, Kółko chemiczne, Stowarzyszenie Pamięci Historycznej "ŚLAD",  Zespół STEP-TAP,  Zespół TRIP DANCE CREW, Koła: fizyczne (FIZOMANIAK), informatyczne, PCK, KSM, PTTK, Caritas, Języków Obcych, Eucharystyczne)
        Ponadto nauczyciele przygotowuję uczniów zdolnych do konkursów przedmiotowych. Wielu z nich było laureatami zmagań na etapie ogólnopolskim czy wojewódzkim.

         Uczniowie naszej szkoły zdają egzamin gimnazjalny z wynikiem na poziomie gimnazjalistów miasta Rzeszowa. Wszyscy nasi absolwenci kontynuują naukę w wybranych przez siebie szkołach ponadgimnazjalnych.

Proces wychowawczy 

Pragniemy w myśl sprawdzonej idei – uczyć, bawić, wychowywać, kształtować właściwe postawy poprzez odwołania do autorytetów. Motto naszego programu wychowawczego to słowa Jana Pawła II –„Aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”, a misją naszej szkoły jest stworzenie środowiska wychowawczego, w którym dziecko będzie mogło rozwijać się wszechstronnie (duchowo, intelektualnie, emocjonalnie, fizycznie) wspierane wartościami ewangelicznymi i patriotycznymi w celu osiągnięcia dojrzałości oraz przygotowanie go do podjęcia zadań społecznych, rodzinnych, wychowawczych, zawodowych. Wszystkie oddziaływania wychowawcze koncentrują się na nieprzemijających, niepozornych wartościach: prawdzie, pięknie, samodzielności, rzetelnej pracy (również nad sobą), wrażliwości na krzywdę innych. Kierując się nimi, chcemy, by nasz absolwent w swoim życiu postępował zgodnie z zasadami moralnymi, z etyką chrześcijańską, w twórczy sposób rozwijał swoje zdolności i zainteresowania, by był człowiekiem odpowiedzialnym i potrafił współżyć z innymi.

W pracy szkoły stosujemy różne formy oddziaływań wychowawczych. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania podczas zajęć pozalekcyjnych, biorą udział w wycieczkach klasowych, wyprawach rowerowych, pielgrzymkach itp. Organizowane są imprezy, uroczystości szkolne i klasowe, których celem jest integracja gimnazjalnej społeczności. Uczą  one pielęgnowania tradycji i obrzędowości szkolnej, a do niej należą m.in.: pasowanie na uczniów Gimnazjum, Dzień Gimnazjalisty, wigilie klasowe i szkolna, poranek kolęd, wspólne obchodzenie przez uczniów i nauczycieli święta odpustu parafialnego, szkolne rekolekcje oraz „Sprzątanie świata” Szczególną odpowiedzialność za wychowanie młodego człowieka ponoszą rodzice. Szkoła pełni wobec nich funkcję pomocniczą, a w jej działaniach wychowawczych wspierają ją: PPP, Parafia p.w. św. Michała Archanioła, rady Osiedla Mieszka I i Paderewskiego, Klub Zodiak, Związek Żołnierzy AK.  W naszej pracy wychowawczej wiele uwagi poświęcamy wychowaniu fizycznemu i ochronie zdrowia. Bardzo prężnie działa w szkole Klub Ekologa preferujący zdrowy tryb życia, wspomagają go zajęcia SKS. Aktywny wypoczynek popularyzuje również w swoich przedsięwzięciach Szkolne Koło PTTK. Nasze gimnazjum, choć jest młodą szkołą, już ma sukcesy sportowe:

·    I miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie w Szachach (2001)

·    II miejsce w Siatkówce Chłopców Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej – Gimnazjada 2004

·    II miejsce w Siatkówce Chłopców w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej – Gimnazjada 2002

·    II miejsce w II Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców w Zespole Szkół Energetycznych (2003)

·   III miejsce w Lidze Lekkoatletycznej Chłopców Gimnazjada 2003

·   III miejsce w Siatkówce Chłopców Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej – Gimnazjada 2003”

·   III miejsce w I Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców w Zespole Szkół Energetycznych (2002)

·   II miejsce w Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (2002)

·   IV miejsce w Tenisie Stołowym Dziewcząt w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej 2003

·  IV miejsce w Sztafetowych Biegach Przełajowych  „Gimnazjada 2003”

·  IV miejsce w Siatkówce Chłopców Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2002

·   IV miejsce w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Gimnazjadzie Powiatowej 2002


Charakterystyka  nauczycieli

W Gimnazjum nr 8 pracuje 35 nauczycieli, w tym : 14 dyplomowanych, 16 mianowanych, 3 kontraktowych i 2 stażystów, 29 kobiet i 6 mężczyzn. Wszyscy członkowie Rady Pedagogicznej legitymują się wykształceniem wyższym pedagogicznym.

Osiągnięcia nauczycieli w pracy dydaktycznej
(wychowanie finalistów , laureatów  olimpiad przedmiotowych, zwycięzców w konkursach wojewódzkich i krajowych) :

  • Zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Parlamencie  w 2000 roku

  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Znaczenie 2000 lat chrześcijaństwa w historii i kulturze narodu polskiego”

  • I miejsce w Konkursie między gimnazjalnym 2001 pt. : „Chwalmy życie za to, że trwa”
    – w kategorii informatycznej

  • Wyróżnienie w Konkursie między gimnazjalnym 2001 pt. : „Chwalmy życie za to, że trwa” – w kategorii w kategorii literackiej

  • III miejsce w eliminacjach w Międzypowiatowym Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Poszukiwania”

  • Finalistka z wyróżnieniem w I Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego dla gimnazjów w 2003 roku

  • Dwie laureatki w Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w latach 2001 – 2002

  • II i III miejsce w Diecezjalnym Konkursie „Z Maryją w 3 tysiąclecie

ponadto laureaci następujących konkursów:

- Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Przyroda Podkarpacia”
-  Podkarpacki Konkurs Informatyczny „Mistrz Informatyki”
-  Konkurs Interdyscyplinarny z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych
-  Rzeszowski Konkurs Matematyczny dla gimnazjalistów

   Uczniowie              

Liczba uczniów

W roku szkolnym 2005/6 Gimnazjum nr8 liczy 372 uczniów, którzy tworzą 14 oddziałów klasowych.

Stypendia:

W roku szkolnym 1999/2000 i 2000/2001 Prezydent Miasta Rzeszowa przyznał stypendium   Mariuszowi Witkowskiemu. Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Stowarzyszenie na Rzecz Fundacji Rozwoju Społecznego w Rzeszowie nagrodzili Gabrielę Ochab stypendium w II edycji Programu Stypendialnego za wyniki w nauce oraz wzorową postawę
i działania społeczne (r.szk. 2001/2002).  Dziewiętnastu uczniów zostało objętych stypendium szkolnym przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Charakterystyka życia i zainteresowań uczniów:

Bardzo istotna metodą oddziaływań profilaktycznych w odniesieniu do negatywnych zachowań młodzieży jest właściwe zagospodarowanie jej czasu wolnego. Nasi uczniowie mogą wybrać obszar swej pozalekcyjnej działalności. Służą jej :

- kabaret szkolny „Szpila”
- kółka: teatralne,  regionalne,  chemiczne,  fizyczne (Fizomaniak), polonistyczne, informatyczne, języków obcych, eucharystyczne
- szkolne koło PTTK
- gazetka szkolna
- szkolne radio
- Stowarzyszenie Pamięci Historycznej "ŚLAD"
- koła: Caritas, KSM, PCK
- Klub Młodego Matematyka
- edukacja prozdrowotna ( w formie zajęć sportowych)
- edukacja ekologiczna - Klub Ekologa
- edukacja europejska - Klub  Europejski
- zajęcia sportowe  i rekreacyjne
  
piłka nożna,    piłka siatkowa,  lekkoatletyka, aerobik, Fitness,    wycieczki rowerowe, tenis stołowy, Unihokej  zespół  Step-tap   i   Hip-hop

Nasza szkoła nie przestaje nią być popołudniami. Gimnazjaliści doskonalą wówczas swoje umiejętności, rozwijają zainteresowania, twórczo, pożytecznie i bezpiecznie spędzają wolny czas.

Coroczne imprezy szkolne i akcje charytatywne:

Dzień Integracji; Sprzątanie Świata; Wybory do Samorządu Uczniowskiego; Pasowanie
na Gimnazjalistę; Rywalizacja o Statuetkę św. Michała Archanioła – patrona parafii; Dzień Papieski, Dzień Sportu Szkolnego;  dzień Świętego Mikołaja; Wigilia szkolna – poranek  kolęd
i pastorałek oraz wigilie klasowe; dyskoteki szkolne: andrzejkowe, karnawałowe, walentykowe itp. mające zawsze szczytny cel np.: zakup pomocy szkolnych i środków  dla dzieci z Domu Dziecka; zbieranie funduszy na rzecz podopiecznych przytuliska „Kundelek” w Zaczerniu.

Organizowane konkursy:

- Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych ( dotychczas 13 edycji ). Eksponaty wykonywane są techniką dowolną i można je podziwiać podczas okazjonalnej wystawy w naszej szkole. Celem konkursu jest przywrócenie tradycji budowania szopek. Cieszy się on olbrzymim zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w rejonie podkarpackim. Patronat nad imprezą sprawuje Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

- Nauczyciele języków obcych z naszej szkoły organizują  Miedzygimnazjalny Przegląd Teatrzyków Obcojęzycznych ( 5 edycji) w celu rozwijania zainteresowań językowych i teatralnych młodzieży, a także realizowania nowych możliwości edukacji w zakresie nauczania języków obcych. Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie przeglądem. Grupy teatralne z naszego Gimnazjum prezentują wysoki poziom przygotowania. W pierwszej i trzeciej edycji otrzymały wyróżnienie, zaś w drugiej i piątej zdobyły drugie miejsce.  Ponadto w tej ostatniej uczennice naszej szkoły – Sabina Drozdowska i Monika Florek zostały nagrodzone za kreacje aktorskie.

- odbyło się już 6 edycji Drużynowego Turnieju Szachowego „Gimnazjada szachowa im. Leona XIII Papieża”, w którym uczestniczą zespoły reprezentujące gimnazja z całego Podkarpacia, rywalizujące o Puchar przechodni Rady Rodziców Gimnazjum nr 8. Turniej organizowany jest we współpracy z Parafialnym Klubem Sportowym „Michael

Uczniowie chętnie angażują się  w różne działania charytatywne,  corocznie biorą udział w akcji „Pomóżmy zwierzakom” czy „Góra grosza”, jak również wspomagają „Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy” itp.

Osiągnięcia uczniów w konkursach pozaszkolnych:

- sport: Agnieszka Stanek – reprezentantka Polski, wielokrotna medalistka
 w Akrobatycznych Mistrzostwach Polski juniorów i seniorów (skoki na trampolinie); uczestniczka Pucharu Świata oraz Mistrzostw Europy juniorów rozegranych w Petersburgu; Władysław Groszek – reprezentant Polski w Akrobatyce Sportowej, wielokrotny medalista imprez najwyższej rangi w kraju (skoki na trampolinie), uczestnik Pucharu Świata; Karolina Borowiec – wielokrotna medalistka krajowych imprez najwyższej rangi w kategorii juniorów  (skoki do wody)

- konkursy językowe: Katarzyna Lisowicz - finalistka z wyróżnieniem III etapu
I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego; Ewelina Opiela a rok później Ewa Zakorczmenna– zakwalifikowały się do trzeciego, finalnego etapu eliminacji kandydatów na stypendium w formie letniego obozu młodzieżowego organizowanego przez The Louis August Jonas Foundation w Nowym Jorku oraz na obóz letni Camp Rising Sun w Danii organizowany przez George E. Jonas Foundation.

- konkursy plastyczne: udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Klub Garnizonowy w Jeleniej Górze, w którym ucz. Aneta Jęczalik otrzymała wyróżnienie;

-  matematyka: Krzysztof Trojniar - finalista, Robert Ludera - finalista.

-  informatyka: Robert Ludera – laureat.

- inne konkursy: Maciej Urban zajął III miejsce w eliminacjach międzypowiatowych Turnieju sztuki Recytatorskiej pn. „Poszukiwania” a Jakub Bryła zakwalifikował się do eliminacji międzypowiatowego Turnieju Sztuki Recytatorskiej pt.’’Poszukiwania’’, Paulina Bachórz i Gabriela Ochab zostały laureatkami Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu dla Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, Rościsław Peresłucha, Mariusz Witkowski, Maciej Kądziołka i Sylwia Patejuk zakwalifikowali się do trzeciego, finalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Parlamencie. Mariusz Witkowski zakwalifikował się do ścisłego finału konkursu i ostatecznie zajął pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie: Krzysztof Trojniar, Agata Dral, Justyna Mik brali udział w konkursie Wiedzy o Armii Krajowej zorganizowanym przez Fundację T.Z. Knobel.  Mariusz Witkowski, wskazany przez Kuratora Oświaty na podstawie certyfikatu uzyskał prawo do uczestnictwa w bezpłatnym 120-lekcyjnym kursie j. angielskiego organizowanym przez Szkołę Języków Obcych YES w roku szkolnym 2001/2002. Anna Alot zakwalifikowała się do turnieju ‘’Trójka na szóstkę’’ zorganizowanego przez Janusza Weissa i Telewizję Kraków.Uczennica Katarzyna Drewniak otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Znaczenie 2000 lat chrześcijaństwa w kulturze i historii narodu polskiego”. Anna Alot zajęła II miejsce a Izabella Tomaszewska  III miejsce w Wojewódzkim Konkursie „ Z Maryją w III tysiąclecie”.

 

Złoty absolwent Gimnazjum Nr 8, czyli uczniowie, którzy ukończyli szkołę z zachowaniem wzorowym i średnią ocen powyżej 5,0:

Rok szkolny 2001/2002

Maciej Kądziołka, Robert Ludera, Krzysztof  Trojniar, Monika Cyganik, Justyna Mazur, Rościsław Peresłucha, Joanna Drozd, Mariusz Witkowski, Paulina Bachórz, Gabriela Ochab, Kamila Lipiszko

Damian Szydełko

Rok szkolny 2002/2003

Anna Alot, Jakub Bryła, Katarzyna Lisowicz, Justyna Kuśnierz, Izabella Tomaszewska

 Rok szkolny 2003/2004

Klaudia Bar i Bartosz Kołodziej

Rok szkolny 2004/2005

Patrycja Guniewska, Michał Florek, Łukasz Mazur

Gimnazjum należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz stowarzyszone jest w Ogólnopolskim Klubie Szkół Uczących Się (SUS). 








Kontakt: sportgm8@gmail.com